В умовах воєнного стану, коли забезпечення наших захисників усім необхідним є першочерговим завданням, обмеження встановлені чинним антикорупційним законодавством України для посадовців, у тому числі на отримання подарунків, видаються нераціональним. Так вирішили парламентарі, зареєструвавши законопроєкт № 7280, який передбачає ряд послаблень. Що саме пропонується змінити для держслужбовців, проаналізував Дмитро Воронцов, адвокат ЮК ADER HABER.
Пропозиції законопроекту № 7280
скасувати обмеження на одержання подарунків держслужбовцями, що були ними використані виключно на потреби армії або у благодійних цілях (на користь осіб, постраждалих від збройної агресії росії); звільнити посадовців від обов’язку декларувати отримані та використані на потреби армії чи в благодійних цілях подарунки; звільнити топ-посадовців від обов’язку повідомляти про суттєві зміни у майновому стані, у зв’язку з отриманням подарунка, що був використаний на потреби армії чи у благодійних цілях.
Важливі застереження
Та не слід поспішати аплодувати авторам законопроекту, адже за старою доброю законотворчою традицією є певні застереження/підводні камені, на які слід обов’язково звернути увагу.
Мета – допомога грошима чи товарами армії або благодійна чи гуманітарна допомога особам, що постраждали від збройної агресії росії. Йдеться лише про часткове скасування обмежень, щодо подарунків для держслужбовців. Інакше кажучи, нікуди не поділися обмеження на одержання подарунків, у зв’язку із держслужбою або їх отримання від підлеглих (і так — навіть, за умови подальшого використання подарунків на потреби армії чи у благодійних цілях). Так само, не можна приймати рішення в інтересах особи, від якої держслужбовець отримав подарунок, адже у протилежному випадку — конфлікт інтересів. Скасування обмежень на одержання подарунків посадовцями тимчасове і діє лише на час воєнного стану, а тому після перемоги над російськими загарбниками слід очікувати повернення до звичних обмежень на одержання подарунків, які діяли у мирний час. відсутність обов’язку декларувати одержані подарунки під час воєнного стану можлива лише за наявності у держслужбовця доказів використання одержаних подарунків на потреби армії чи як благодійні пожертви тощо.
Інакше кажучи, якщо ви одержали суму грошових коштів та перерахували її на спеціальний рахунок НБУ, створений для підтримки армії — збережіть платіжне доручення або якщо ви одержали як подарунок товари, що можуть бути використані як благодійна пожертва на користь осіб, постраждалих від збройної агресії росії — збережіть будь-які документи, пов’язані із отриманням та подальшою передачею таких товарів (специфікації, платіжні доручення, товарно-транспортні накладні тощо).
На моє переконання, прийняття цього законопроекту дозволить держслужбовцям без ризику притягнення до відповідальності брати активнішу участь у допомозі нашій армії чи постраждалим від збройної агресії росії.
Водночас держслужбовцям слід пам’ятати про те, що законопроект не скасовує обмеження на одержання подарунків повністю, зокрема одержання подарунків від підлеглих чи в умовах конфлікту інтересів залишається поза законом.