
>Антон Полікарпов, керуючий партнер Polikarpov Law Firm >Анастасія Шевчук, юрист Polikarpov Law Firm
9 червня 2022 року Президентом України було підписано Закон України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» № 2265-IX від 22.05.2022 року, основний фокус якого спрямований на заборону пропаганди збройної агресії рф, а також сумнозвісної символіки вторгнення держави-агресора.
Відповідно до нового закону одним із видів забороненої пропаганди є використання в своїй діяльності відповідних символів воєнного вторгнення рф в Україну. Під заборону, зокрема, потрапили латинські літери «Z» та «V», а також офіційна та неофіційна символіка (емблеми) збройних сил рф. Принагідно зазначити, що до збройних сил рф законом було віднесено доволі широкий перелік суб’єктів, серед яких і так звані «органи держави-терориста».
Прийняття та підписання нового закону закономірно викликає побоювання і у власників бізнесу. Головне запитання: а чи не порушую я вже закон про заборону пропаганди, якщо моя ТМ містить літеру «Z» чи «V» або інші заборонені символи.
Коротко про межі забороненої пропаганди
Власники ТМ, що були зареєстровані до 24 лютого 2022 року, а також заявники, які подали свої ТМ на реєстрацію до вищенаведеної дати — можуть не турбуватись.
Заборона щодо використання визначеної символіки не поширюється на зареєстровані та заявлені на реєстрацію ТМ до дати початку повномасштабної війни. Цікаво, що в проєкті закону на момент другого читання йшлося лише про ТМ, які були зареєстровані до 24 лютого. Тобто на етапі розробки документу до винятків не належали ТМ, які на момент 24 лютого перебували в процесі реєстрації.
Водночас власникам бізнесу та потенційним заявникам, які вже використовують свої ТМ або які наразі перебувають в процесі розробки своєї власної айдентики (чи брендбуку), варто бути обачними.
Наразі під забороною перебуває:
Ізольоване використання літер «Z», «V» «без правомірного контексту» або «в контексті виправдання збройної агресії проти України чи інших воєнних дій».
Цей пункт викликає ряд запитань. Перш за все, що саме варто розуміти під «правомірним контекстом»? За якими критеріями варто визначати його правомірність? На жаль, стаття 1 закону не містить визначення зазначеного поняття, хоча, і, очевидно, що з огляду на його оціночний характер воно потребує офіційного тлумачення. За відсутності єдиного розуміння «правомірного контексту» власники брендів несуть потенційні ризики щодо використання відповідної айдентики та візуалу свого бренду. Мова йде не тільки про можливі матеріальні втрати, але й про загрозу юридичної відповідальності за відповідне порушення.
Заміна літерами «Z» та «V» кириличних літер «З», «С», «В», «Ф» чи інших літер в окремих словах з візуальним акцентом на цих літерах. Як бачимо, законодавцем підкреслено обов’язкову наявність візуального акценту на заборонених літерах. Водночас, залишається незрозумілим, що це за слова, який їх тематичний перелік та чи взагалі мають вони, на думку законотворців, певний тематичний характер.
Наразі зрозумілим є одне: визначення переліку таких «окремих слів», а також меж «правомірного контексту» буде здійснюватися на розсуд відповідних правозастосовчих органів.
Позитивним моментом нового закону є наявність широкого переліку винятків, що не потрапляють під ознаки пропаганди відповідно до нового закону. Зокрема, правомірним є використання відповідних символів, емблем тощо, якщо воно не спрямоване на:
підтримку, пропаганду або виправдання збройної агресії рф проти України; маніпулювання суспільною свідомістю з метою створення позитивного образу держави-терориста (держави-агресора).
А що з репутацією?
Незважаючи на наявність низки винятків в новому законі, для власників бізнесу все ж постає болісне питання репутації та репутаційних втрат. Негативне суспільне сприйняття заборонених літер та символів може негативно вплинути на загальний образ бренду та в перспективі – на його прибутковість. В сучасному світі та нових реаліях соціальна відповідальність для бізнесу є як орієнтиром, так і фактором впливу. Часом ребрендинг – це вимушена, але необхідна міра, яка потребує професійного юридичного підходу.