
Якщо батьки дитини проживають окремо один від одного, то дитина належить до сім’ї того з батьків, з яким вона проживає. Це слідує з принципу розумності.
Такий висновок зробив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 10 червня 2022 року у справі № 544/856/20, яка стосувалася розподілу майна між колишнім подружжям.
Обставини справи
Колишнє подружжя звернулося до суду з позовами один до одного про поділ майна.
Основним протиріччям між ними була виплата грошової компенсації 1/2 частки за автомобіль, який одним із подружжя під час шлюбу без згоди на це дружини відчужено на користь їх спільної дочки.
Позивачка за первісним позовом вказувала, що після продажу автомобіль фактично залишився в користуванні її колишнього чоловіка.
Щодо поділу решти майна, набутого під час шлюбу, сторони не заперечували.
Місцевий суд первісний позов задовільнив повністю, а зустрічний — частково. За рішенням суду грошову компенсацію 1/2 частки автомобіля зобов’язано здійснити відповідача.
Вказане рішення залишено без змін в апеляційному порядку.
Доводи касаційної скарги
У касаційній скарзі, серед іншого, батько зазначав про відсутність висновків ВС щодо правової оцінки дій батька, який здійснив відчуження майна на користь доньки на предмет його дій в інтересах (не в інтересах) сім’ї у розумінні норми частини другої статті 3 СК України.
Зокрема він наголошував на неврахування судами, що спірний автомобіль відчужений в інтересах сім’ї і лише на її потреби, оскільки право власності на нього набула спільна з колишньою дружиною донька , а відповідно до частини 2 статті 3 СК України дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Висновок ВС
КЦС ВС залишив без задоволення касаційну скаргу, вказавши на правильність висновків місцевого та апеляційного суду.
ВС наголосив: тлумачення абзацу 3 частини 2 статті 3 СК України, з урахуванням принципу розумності, свідчить, що у разі роздільного проживання батьків, дитина належить до сім’ї того з них, з яким вона проживає, і не належить до сім’ї іншого з батьків.
Також читайте: Середній заробіток за час вимушеного прогулу є заробітною платою, строк звернення за компенсацією не обмежено (повний текст постанови ВП ВС)