
Про плани економічного відновлення України та виправлення її фінансового стану у відкритому інтерв’ю в рамках IX Business & Legal Tax Forum розповів перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Інтерв’ю провела старший партнер АК «Соколовський і Партнери» Тетяна Лисовець.
Як працює Національна рада з відновлення України від наслідків війни
Відповідаючи на питання Тетяни Лісовець, про організацію роботи Національної ради з відновлення України від наслідків війни та про співпрацю з міжнародними партнерами України, пан Железняк підкреслив, що Національна рада є умовно квазіорганом, який створено Указом Президента України.
Він має напрацювати план по умовно трьом частинам:
що робити зараз, і як реагувати на всі виклики що потрібно робити на перемогу що потрібно робити після перемоги.
За словами Ярослава Железняка Національна рада розділена на 23 комітети, робота яких між собою повязана.
До роботи залучено більше ніж 2 тисячі експертів. Паралельно майже до кожного комітету залучені представники Європейської комісії. Агреговану позицію комітету розглядає консалтингова компанія, яка залучена на умовах меморандуму.
Також працює наглядова рада, більшість складу якої — іноземні представники, яка контролює прогрес напрацювань.
Фіналізація напрацювань плану відновлення може відбутися протягом двох тижнів, зауважив спікер.
Він буде представлений на розгляд наглядової ради та Національної ради з відновлення України від наслідків війни. А також на Конференції по реформам в Лугано, де зберуться ключові донори і партнери по відновленню України, які мають надати гроші.
«Головна ціль, щоб під цей план була підтримка партнерів, тому що він достатньо амбіційний. Там достатньо велика потреба в грошах» — підкреслив Ярослав Железняк.
Як буде розвиватися податкова і митна політика?
На думку пана Железняка це не буде політика «затягування поясів».
Обгрунтування:
позиція партнерів зводиться до того, щоб нові правила податкової політики не змінювалися в подальшому та щоб це не порушувало загальну логіку, яка прийнята в ЕС; прозоре наповнення держбюджету. Кожну пільгу буде необхідно обґрунтовувати, бо якщо вона призведе до втрат бюджету, то партнери будуть закривати це за свій рахунок; обговорюється достатньо ліберальне бачення.
«Досвід всіх країн, які відновлювались від війни, показує, що працює тільки ліберальна політика» — зауважив пан Железняк.
Податкова амністія і непрямі методи оподаткування
Що стосується застосування непрямих методів оподаткування, то на переконання спікера діалог на цю тему закритий на найближчий час, а податкову амністію потрібно буде продовжувати.
«Все ж таки війна стимулює тому, що б якось відбілювали гроші. Будь яка податкова амністія базується на довірі до інституції. Але поки що, з опитування бізнес асоціацій, я такої довіри до державних інституцій не бачу. Сподіваюсь що вона з’явиться разом з реформами» — підкреслив Ярослав Железняк.
Компенсаційні джерела
Відповідаючи на питання Тетяни Лисовець які найбільш реалістичні джерела і механізми для відшкодування, спікер підкреслив що в першу чергу це гроші партнерів і донорів України. Будь-які конфіскації потребують внесення змін в законодавство, це довго і важко.
«росія точно не та країна, яка буде платити по боргам. Тому розраховуємо в першу чергу на гроші донорів» — підсумував Ярослав Железняк.
IX Business & Legal Tax Forum продовжить свою роботу завтра, 16 червня. У фокусі обговорення — актуальні податкові консультації (податковий режим «Дія.Сіті», спрощена система оподаткування в умовах воєнного стану, основні зміни в адмініструванні податків), а також розвиток судової практики щодо податкових правовідносин.
IX Business & Legal Tax Forum проводиться газетою «Юридична практика». Стратегічним партнером заходу виступила компанія STRON, професійним партнером — Amber Law Company.